جهت حذف فسفر از فاضلاب چیکار کنم

در این انجمن به تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

ارسال پست
نمایه کاربر
157
فعال
فعال
تماس:

جهت حذف فسفر از فاضلاب چیکار کنم

پست توسط 157 »

سلام ببخشید چند سوال
1-جهت حذف فسفر از فاضلاب چیکار کنم فرایندمون لجن فعال هست .اگه آلوم استفاده کنم به کدوم حوضچه باید اضافه کنم ،واسه سیستم بیولوژیکیم مشکلی ایجاد نمیشه؟
2-جهت کاهش SVI هم اگه کسی اطلاعی داره بگه؟درتست 0.5ساعته ته نشینی 800میشه پایین نمیاد
3-تاچه اندازه کلرزنی واسه زمینهای کشاورزی مشکلی پیش نمیاره؟
ممنون میشم اگه پاسخ سوالامو بدین
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
حالت من: Khaste
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: جهت حذف فسفرازفاضلاب چیکار کنم

پست توسط naderloo »

157 نوشته شده:سلام ببخشید چند سوال
1-جهت حذف فسفر از فاضلاب چیکار کنم فرایندمون لجن فعال هست .اگه آلوم استفاده کنم به کدوم حوضچه باید اضافه کنم ،واسه سیستم بیولوژیکیم مشکلی ایجاد نمیشه؟
2-جهت کاهش SVI هم اگه کسی اطلاعی داره بگه؟درتست 0.5ساعته ته نشینی 800میشه پایین نمیاد
3-تاچه اندازه کلرزنی واسه زمینهای کشاورزی مشکلی پیش نمیاره؟
ممنون میشم اگه پاسخ سوالامو بدین
دوست عزيز سلام:
شما ميتوانيد به به لینک دانلود کتاب ترجمه شده تصفیه فاضلاب متکف مراجه كرده كتاب متكف را دانلود كرده و مطلب خذف بيولو‍ژيك فسفر در صفحه 90 بخش 7 را مطالعه نماييد.
به طور كلي تصفيه شيميايي با استفاده از نمكهاي آهن يا آلوم متداولترين روش حذف فسفر است وليكن از اواخر دهه 1980 ميلادي حذف فسفر از فاضلاب به روش بيولوژيكي مطرح گرديد كه داراي مزيت هاي كاهش هزينه مصرف مواد شيميايي و توليد لجن كمتراست.در روش ترسيب شيميايي با افزودن مواد شيميايي كلرورفريك و آلوم،‌ فسفر ترسيب مينمايد وبه همراه لجن در سيستم دفع ميگردد ولي در خذف بيولوژيكي، فسفر در تركيب جرم سلولي قرار ميگيرد وجرم سلولي مذكور همراه با لجن از سيستم دفع ميشود.

در مورد کلر نیز برای مصارف کشاورزی و آبیاری میزان کلر فاضلاب نباید از 0.2 میلیگرم در لیتر بیشتر باشد
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
157
فعال
فعال
تماس:

پست توسط 157 »

ممنون اقای نادرلو من نمیتونم این کتابو دانلود کنم میشه چندموردش رو بگید ممنون میشم ،ببخشید چرا هنگام استفاده از الوم بجای اینکه لجن سنگین شه بیاد پایین ،لجن سبک میشه میاد روی پساب ؟
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

پست توسط naderloo »

157 نوشته شده:ممنون اقای نادرلو من نمیتونم این کتابو دانلود کنم میشه چندموردش رو بگید ممنون میشم ،ببخشید چرا هنگام استفاده از الوم بجای اینکه لجن سنگین شه بیاد پایین ،لجن سبک میشه میاد روی پساب ؟
سلام، كنترل كردم، دانلود کتاب ترجمه شده تصفیه فاضلاب متکف مشكلي ندارد در ضمن از لحاظ تجربه اي كه در كار با سيستم هاي انعقاد دارم مشكل شما ميتواند دلايل متعددي داشته باشد:

الف - از جمله اينكه ميزان تزريق ماده منعقد كننده شما كافي نيست و يا بيش از حد نياز است، ببينيد ميزان تزريق خيلي مهم است اگر شما با اين مسئله و تعيين ميزان دقيق ماده منعقد كنند مشكل داريد ميتوانيد از آزمايش جارتست استفاده كنيد.
ب - ميزان دبي ورودي شما به واحد انعقاد زياد است لذا زمان ماند كافي براي فرآيند ته نشيني وجود ندارد و يا اينكه ميزان دبي ورودي شما از ميزان طراحي شده كمتر است لذا زمان ماند زياد شده است.
چ - يا آنقد زمان ماند و سن لجن زياد شده است كه در اثر فرآنيد دنيتريفيكاسيون لجن شناور ميشود.
د - وضعيت تزريق ماده منعقد كننده مناسب نيست و يا به عبارتي ماده منعقد كننده به خوبي با مايع مخلوط نميگردد.
ه - پي اچ موثر ماده منعقد كننده رعايت نشده است
و - تخيله لجن و تناوب تخليه آن مناسب نيست احتمالا تناوب تخليه لجن در سيستم شما بايد افزايش يابد در ضمن نياز به ياد آوري است كه ميزان تناوب تخليه لجن زياد هم باشد ممكن است اين وضعيت پيش بيايد لذا بهتر است براي تخليه لجن يك سيستم زمانبندي موثر حتي الامكان خود كنترل فراهم نماييد.

فكر ميكنم راهكار هريك از موارد مذكور مشخص است البته بازديد از سيستم شما و انجام يك سري آزمايشات تنها راه نهايي اعلام نظر قطعي است.
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
157
فعال
فعال
تماس:

پست توسط 157 »

ممنون از راهنماییتون
نمایه کاربر
157
فعال
فعال
تماس:

پست توسط 157 »

سلام فرایندمون چون لجن فعاله، میشه جهت کاهش فسفر به حوضهای هوادهیمون آهک اضافه کنیم چون اهک علاوه بر کاهش فسفر شاخص حجمیمونم کاهش میده
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

پست توسط naderloo »

157 نوشته شده:سلام فرایندمون چون لجن فعاله، میشه جهت کاهش فسفر به حوضهای هوادهیمون آهک اضافه کنیم چون اهک علاوه بر کاهش فسفر شاخص حجمیمونم کاهش میده
تزریق آهک زیاد در فرآیند لجن فعال سبب افزایش ph و اختلال در سیستم تصفیه زیستی است. همچنین تزریق زیاد آهک سبب ایجاد لایه ای از کربنات کلسیم بر روی لجن فعال شما شده و راندمان آن را کاهش میدهد.
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
suldoz
حرفه ای
حرفه ای
حالت من: Badhal
محل اقامت: نقده
تماس:

Re: جهت حذف فسفر از فاضلاب چیکار کنم

پست توسط suldoz »

دوستان این جور بحث ها خیلی مفید
باعث میشه ادم بره دنبال سوال و جوابش هیچ وقت از یاد ادم نمیره
ولی اگه واقعا بریم از منابع جوابهای بچه ها رو دربیاریمتصویر
صاحب اراده، فقط پیش مرگ زانو می زند، و آن هم در تمام عمر، بیش از یك مرتبه نیست .
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

پست توسط naderloo »

suldoz نوشته شده:دوستان این جور بحث ها خیلی مفید باعث میشه ادم بره دنبال سوال و جوابش هیچ وقت از یاد ادم نمیره ولی اگه واقعا بریم از منابع جوابهای بچه ها رو دربیاریمتصویر
باید عرض کنم اصولا برخی ازمشكلات راهبری تصفيه خانه هاي فاضلاب به روش لجن فعال
یا هر سیستم دیگری تجربی هستند و در اغلب منابع وجود ندارند به هر حال بنده هم موافقم که این بحث ها میتواند بسیار مفید باشد چرا که دوستان و کاربران از تجربیان همدیگر استفاده میکنند و اگر در منابع هم وجود داشته باشه که چه بهتر تئوری و عملی با هم بهتر جواب میدهد.
http://www.mozh.org/Forum/wastewater-treatment/topic-t4082.html
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

پست توسط naderloo »

157 نوشته شده:سلام فرایندمون چون لجن فعاله، میشه جهت کاهش فسفر به حوضهای هوادهیمون آهک اضافه کنیم چون اهک علاوه بر کاهش فسفر شاخص حجمیمونم کاهش میده
رشد بیش از اندازه جلبکها بر روی دیواره های حوضچه و سرریزها می تواند شاخصی از غلظت زیاد مواد غذایی (ازت و فسفر) در فاضلاب ورودی به تصفیه خانه باشد. جلبکها برای رشد خود نیاز به ازت و فسفر دارند . وجود ازت و فسفر زیاد در جریان ورودی تصفیه خانه می تواند سبب تشدید رشد جلبک ها و ایجاد مشکلاتی در فرآیند تصفیه می شود. برای رفع این مشکل می تواند از مواد ضد جلبک که قبلا اشاره شد استفاده کرد که البته استفاده زیاد از این مواد می تواند با از بین بردن میکروارگانیسم های مفید فرآیند تصفیه را مختل کند.
[CENTER]
تصویر

تصویر
[/CENTER]
نمایه کاربر
157
فعال
فعال
تماس:

پست توسط 157 »

ممنون اقای نادرلو ببخشید سولفات مس رو باید به هوادهی اضافه کنیم ؟به اندازه هر مترمکعب یا لیتری چقدر سولفات مس استفاده کنیم،نمیدونم همه شرایط تصفیه خونه ازنظر رنگ ،بو،شفافیت پساب خروجی،PH وهوادهی عالیه ولی چرا cod مون توازمایشات بجای 200 که استانداردش هست 280میشه واسه کاهش cod اگه راه حلی داشتین بمن بگین ممنون میشم
نمایه کاربر
naderloo
مدیر کل
مدیر کل
تماس:

پست توسط naderloo »

157 نوشته شده:ممنون اقای نادرلو ببخشید سولفات مس رو باید به هوادهی اضافه کنیم ؟به اندازه هر مترمکعب یا لیتری چقدر سولفات مس استفاده کنیم،نمیدونم همه شرایط تصفیه خونه ازنظر رنگ ،بو،شفافیت پساب خروجی،PH وهوادهی عالیه ولی چرا cod مون توازمایشات بجای 200 که استانداردش هست 280میشه واسه کاهش cod اگه راه حلی داشتین بمن بگین ممنون میشم
در مورد سولفات مس باید کاملا دقت فرمایید سولفات مس به میزان 0.12 میلی گرم در لیتر برای ماهی قزل آلا سمی است.
پیشنهاد میکنم به موارد و احتمالات ذیل دقت نمایید:
  1. افزایش دبی ورودی به تصفیه خانه
  2. افزایش ورود بار آلی به تصفیه خانه
  3. کاهش راندمان واحد هوادهی بدلیل عدم محاسبه دقیق برگشت لجن
  4. کاهش راندمان واحد هوادهی به دلیل فصل گرما و کاهش حلالیت اکسیژه در فاضلاب
  5. افزایش بار آلی تصفیه خانه بدلیل رشد جلبک ها (به هر حال جلبک ها به مرور از سیستم خارج میشوند)
  6. کاهش راندمان ته نشینی به دلیل شناور شدن لجن
  7. وجود لجن و مواد معلق آلی در آب تصفیه شده خروجی
  8. کاهش تزریق کلر جهت گندزدایی
  9. زمان زیاد ماند لجن در حوض هوادهی
  10. اتریفیکاسیون
  11. بالکینگ لجن
  12. دنیتریفیکاسیون
  13. و...
[CENTER]
تصویر