▌║◆رفع اشکال و ارتباط با کاربران دوره آموزشی SewerCad ◆▌║

در این انجمن به آموش شبکه فاضلاب با SewerCAD طراحی شبکه فاضلاب در موژ مهندسی بهداشت ایمنی و محیط زیست در مورد بهداشت ایمنی محیط زیست بهداشت محیط مهندسی بهداشت محیط بهداشت حرفه ای تصفیه آب تصفیه فاضلاب جزوه ارشد محیط زیست ایمنی میپردازید.

مدیر انجمن: naderloo

قوانین انجمن
1.تهیه فایل های راهنما و نصب SewerCAD و اتوکد (2007 به بالا) همچنین آشنایی کار با اتوکد برای آموزش ضروری می باشد.
2.نصب مجموعه Office آفیس (2007 به بالا)
3.نرم افزار SewerCAD 5.0 (قابل نصب روی ویندوز xp و 2000)
4.توجه:(دوستانی که ویندوز xp ندارند می تونند با نرم افزار های ویندوز مجازی،ویندوز XP رو بدون هیچ مشکلی و به صورت مجازی روی سیستمشون نصب کنند و نرم افزار SewerCAD 5.0 رو داخل محیط xp شون نصب کنند.)
5..نصب نرم افزار ArcGis (ورژن 9 به بالا)
نمایه کاربر
hesadat
فعال
فعال
حالت من: Badhal
محل اقامت: تهران
تماس:

▌║◆رفع اشکال و ارتباط با کاربران دوره آموزشی SewerCad ◆▌║

پست توسط hesadat »

سلام دوستان عزیز شرکت کننده در دوره آموزشی SewerCad

لطفاً سوالات و اشکالات خود،در حین آموزش را در این تاپیک مطرح و پاسخ خود را بگیرید.

با تشکر
[CENTER]============================================
تشکر شما = دلگرمی ما
============================================
[/CENTER]محسن عباسی فرد...
moh3n.abfa87@gmail.com
نمایه کاربر
hesadat
فعال
فعال
تماس:

Re: سوالات و اشکالات کاربران،در حین دوره آموزشی SeweCad

پست توسط hesadat »

سلام دوستان عزیز

کسی در مورد جلسه اول سوال نداره؟

جلسه بعدی فرداست..تا فردا وقت دارید اگه اشکالی در مورد جلسه اول دارید بپرسید.
تشکر شما = دلگرمی ما
moh3n.abfa87@gmail.com
mostafa5804
جدید
جدید

پست توسط mostafa5804 »

استاد ، اینم پروژه که گفته بودید براتون گذاشتم..اگر احیانا! ایرادی داشت بفرمایید
تشکر از شماتصویر

http://dl.mozh.org/up/mostafa.rar
نمایه کاربر
hesadat
فعال
فعال
تماس:

پست توسط hesadat »

mostafa5804 نوشته شده:استاد ، اینم پروژه که گفته بودید براتون گذاشتم..اگر احیانا! ایرادی داشت بفرمایید
تشکر از شماتصویر

http://dl.mozh.org/up/mostafa.rar

سلام دوست عزیز

با تشکر از شما

پروژه شما چک شد،و کاملاً درست بود.

دوستان عزیز اگه من میگم پروژه هاتون رو بفرستید،فقط برای مشارکت شما عزیزان در این دوره است و یک نقطه کنترل برای خودم که ببینم دوره داره چجوری پیش میره..وگرنه مطمئناً همه دوستان به کار خودشون استادند.

موفق باشید.
تشکر شما = دلگرمی ما
moh3n.abfa87@gmail.com
نمایه کاربر
mjsadeh
حرفه ای
حرفه ای
حالت من: Mashghool
محل اقامت: سمنان
تماس:

پست توسط mjsadeh »

[JUSTIFY]نقشه ترسیم شده به پیوست تقدیم می گردد.[/JUSTIFY][JUSTIFY]سوال: نقشه به دو صورت متفاوت رسم شده که در حالت دوم ابتدا المان گذاری شده است و سپس لوله ها ترسیم شده اند. (مسئله اینجاست که اگر از تصویر برای رسم لوله ها استفاده کنیم -همانطور که حضرتعالی فرموده بودید- نرم افزار بصورت پیش فرض منهول گذاری می کند و گزینه برای ترسیم لوله ها در قسمت ذکر شده یافت نمی شود) مستدعی است راهنمایی بفرمایید.[/JUSTIFY][JUSTIFY]با تشکر محمد جواد ساده [/JUSTIFY]
نمایه کاربر
hesadat
فعال
فعال
تماس:

پست توسط hesadat »

mjsadeh نوشته شده:[JUSTIFY]نقشه ترسیم شده به پیوست تقدیم می گردد.[/JUSTIFY][JUSTIFY]سوال: نقشه به دو صورت متفاوت رسم شده که در حالت دوم ابتدا المان گذاری شده است و سپس لوله ها ترسیم شده اند. (مسئله اینجاست که اگر از تصویر برای رسم لوله ها استفاده کنیم -همانطور که حضرتعالی فرموده بودید- نرم افزار بصورت پیش فرض منهول گذاری می کند و گزینه برای ترسیم لوله ها در قسمت ذکر شده یافت نمی شود) مستدعی است راهنمایی بفرمایید.[/JUSTIFY][JUSTIFY]با تشکر محمد جواد ساده [/JUSTIFY][JUSTIFY]

سلام دوست عزیز

فایل شما چک شد،ترسیم شبکه با حالت اولتون کاملاً درسته ولی حالت دومتون اشکال داره..حقیقتاً من درست متوجه سوالتون نشدم که مشکلتون چیه ولی فیلم آموزشی ترسیم شبکه با استفاده از حالت دوم رو براتون می زارم،امیدوارم که مشکلتون حل بشه..اگه نشد دوباره سوال خودتون رو واضح تر بیان کنید.

دانلود فیلم آموزشی ترسیم شبکه با استفاده از حالت دوم

مرسی و موفق باشید.[/JUSTIFY]
تشکر شما = دلگرمی ما
moh3n.abfa87@gmail.com
نمایه کاربر
mjsadeh
حرفه ای
حرفه ای
حالت من: Mashghool
محل اقامت: سمنان
تماس:

پست توسط mjsadeh »

[JUSTIFY]
hesadat نوشته شده:
mjsadeh نوشته شده:[/JUSTIFY][JUSTIFY]نقشه ترسیم شده به پیوست تقدیم می گردد.[/JUSTIFY][JUSTIFY]سوال: نقشه به دو صورت متفاوت رسم شده که در حالت دوم ابتدا المان گذاری شده است و سپس لوله ها ترسیم شده اند. (مسئله اینجاست که اگر از تصویر برای رسم لوله ها استفاده کنیم -همانطور که حضرتعالی فرموده بودید- نرم افزار بصورت پیش فرض منهول گذاری می کند و گزینه برای ترسیم لوله ها در قسمت ذکر شده یافت نمی شود) مستدعی است راهنمایی بفرمایید.[/JUSTIFY][JUSTIFY]با تشکر محمد جواد ساده[/JUSTIFY][JUSTIFY]
سلام دوست عزیز
فایل شما چک شد،ترسیم شبکه با حالت اولتون کاملاً درسته ولی حالت دومتون اشکال داره..حقیقتاً من درست متوجه سوالتون نشدم که مشکلتون چیه ولی فیلم آموزشی ترسیم شبکه با استفاده از حالت دوم رو براتون می زارم،امیدوارم که مشکلتون حل بشه..اگه نشد دوباره سوال خودتون رو واضح تر بیان کنید.
دانلود فیلم آموزشی ترسیم شبکه با استفاده از حالت دوم
مرسی و موفق باشید.[/JUSTIFY][JUSTIFY]
[/JUSTIFY][JUSTIFY]سلام محسن جان[/JUSTIFY][JUSTIFY]بسیار عالی- فیلم آموزشی کل مطلب رو رسوند[/JUSTIFY][JUSTIFY]مشکل من اینجا بود که بعد از المان گذاری که می خواستم لوله ها رو رسم کنم چون دقیقاً روی خود المان ها کلیک نمی کردم نرم افزار بصورت اتوماتیک و پیش فرض برام منهول رسم می کرد! (می تونی امتحان کنی) [/JUSTIFY][JUSTIFY]بازم تشکر از فیلم آموزشی[/JUSTIFY]
mostafa5804
جدید
جدید

Re: ▌║◆رفع اشکال و ارتباط با کاربران دوره آموزشی SewerCad ◆▌

پست توسط mostafa5804 »

سلام خسته نباشید بابت آموزشتون بسیار خوبتون
اینم نقشه پروژهپیش فرضی که طراحی کردم و
سوال پیش میاد ولی جناب مهندس. اونم اینکه این المان ها که داریم وارد می کنیم چی هستند؟ یا بعضی اطلاعات در پروژه ها ثابت هستند یا متغیر؟ مثل ایستگاه پمپاژ در فیلد pupm type گزینه standard 3 point را انتخاب کنید .اگه متغیر انتخابشون بر چه ملاکی هست ؟
اکثرا فکر کنم تنطیمات مربوط به کد ارتفاعی ها بود . اما کاش یه توضیح یه خطی هم میدادید که مثلا این المان برای چی هست!
بازم ممنون
نمایه کاربر
hesadat
فعال
فعال
تماس:

پست توسط hesadat »

[JUSTIFY]
mostafa5804 نوشته شده:سلام خسته نباشید بابت آموزشتون بسیار خوبتون
اینم نقشه پروژهپیش فرضی که طراحی کردم و
سوال پیش میاد ولی جناب مهندس. اونم اینکه این المان ها که داریم وارد می کنیم چی هستند؟ یا بعضی اطلاعات در پروژه ها ثابت هستند یا متغیر؟ مثل ایستگاه پمپاژ در فیلد pupm type گزینه standard 3 point را انتخاب کنید .اگه متغیر انتخابشون بر چه ملاکی هست ؟
اکثرا فکر کنم تنطیمات مربوط به کد ارتفاعی ها بود . اما کاش یه توضیح یه خطی هم میدادید که مثلا این المان برای چی هست!

بازم ممنون

بله شما درست می فرمایید..این تاپیک رو برای همین گذاشتیم دیگه که سوالاتتون رو بپرسید چون اگه من بخوام هر کدومشون رو در حین آموزش توضیح بدم دچار سردرگمی میشوید و وقت زیادی هم میگیره..و اینکه اکثرشونم معلومه و نیاز به توضیحات خاصی نداره...ولی چشم،بنده جاهایی که نیاز به توضیحات بیشتری داره الان خدمتتون عرض می کنم..

در مورد tailwater condition:

به این معنی که باید شرایط tailwater (آب پایین دست سازه های هیدرولیکی مثل یا . . .) را تعیین کنیم..که دارای حالت های زیر میباشد:

-دهانه آزاد free outfall

-تاج crown

-مشخص شده توسط کاربر user-specified

که در صورتیکه گزینه آخر را فعال کنیید دو تا پارامتر پاینش فعال می گردد و شما می تونید خودتون شرایط را دستی وارد کنید. [/JUSTIFY][CENTER]======================[/CENTER]
[RIGHT]در مورد headloss method:[/RIGHT]

[RIGHT]به این معنی که باید روشی که می خواهیم افت هد را در شبکمون مورد استفاده قرار بگیره را انتخاب کنبم که دارای حالت های زیر می باشد:[/RIGHT]

[JUSTIFY]- روش مطلق absolute

که در این روش یک افت هد را برای همه المانمون تعیین میکنیم بدون در نظر گرفتن سرعت،زاویه تلاقی و عوامل دیگر..که این روش ساده ترین روش است و یک عدد مطلق را تعیین می کنیم.[/JUSTIFY]

[RIGHT]- روش استاندارد standard[/RIGHT]

[JUSTIFY]که در این روش از حالت استاندارد یعنی فرمول تصویراستفاده می شود که در آن نیاز به k یعنی ضریب افت می باشد که همانطور که از فرمول پیداست به سرعت هم وابسته می باشد.[/JUSTIFY]

[JUSTIFY]- روش HEC-22 Energy

که این روش شبیه به روش استاندارد می باشد با این تفاوت که ضریب از آزمایشات تجربی بدست آمده است،که شما تعیین می کنید حالت برجستگی benching و برنامه خودش با تعاریفی که براش شده عددی برای افت در نظر می گیره.[/JUSTIFY][RIGHT]-روش AASHTO

که این روش هم مانند روش بالا تجربی بوده و شما فقط حالت شکل دهی shaping را انتخاب می کنید.[/RIGHT]

[RIGHT]-روش عمومی generic [/RIGHT]
[RIGHT]که این روش از فرمول تصویر استفاده می کند که نیاز به ضریب پایین دست و ضریب بالا دست دارد.[/RIGHT]

[CENTER]همون طور که واضحه و خودتون می دونید بیشتر از روش استاندارد استفاده می شود.[/CENTER][CENTER]
======================[/CENTER][RIGHT]در مورد station:[/RIGHT][JUSTIFY]

به معنی که باید فاصله ای که در امتداد لوله های هم تراز را وارد کنیم..که این پارامتر فقط برای wet wellو outlet باید تعیین بشود و برای گره ها و اتصالات خود برنامه محاسبه می کنه..

که این هم عموماً همون 0 است و نیازی به تغییر ندارد.[/JUSTIFY][CENTER]======================[/CENTER]
[RIGHT]در مورد pupm type:[/RIGHT]
[RIGHT]که به معنی است که باید روش مدل کردن پمپ را تعیین کنیم تا برنامه منحی مشخصه پمپ را بدست آود و دارای حالت های زیر می باشد:[/RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][RIGHT]- Design Point (One-Point)

یک پمپ می تواند فقط با یک نقطه طراحی تعریف شود..که این حالت بیشتر برای طرح های اولیه مفید است و نباید برای تحلیل نهایی مورد استفاده قرار بگیرد.[/RIGHT][RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][/RIGHT][RIGHT]-Standard (Three-Point)

که در اینجا توسط سه نقطه پمپ تعریف می شود:[/RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][RIGHT]1-نقطه هد خاموش پمپ(هد پمپ در حالت zero)[/RIGHT][RIGHT]2-نقطه طراحی[/RIGHT][RIGHT]3-نقطه حداکثر کارکرد پمپ[/RIGHT][RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][/RIGHT][RIGHT]-Standard Extended

همان حالت استاندارد است با این تفاوت که دبی در نقطه یک توسط خود برنامه محاسبه می شود.[/RIGHT][RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][/RIGHT][RIGHT]- Custom Extended

که همان حالت بالایی است با ای تفاوت که به شما امکان می دهد نقطه ی دیگری نیز تعریف کنید.[/RIGHT][RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][RIGHT].[/RIGHT][/RIGHT][JUSTIFY]- Multiple Point

در این شما می توانید با چند نقطه،پمپ را تعریف کنید..این حالت برای مواقعی است که شما می دونید پمپتون چیه یا پمپ موجود است فقط از کاتالوگ آن نقاط را وارد می کنید..برای اینکه بیشتر متوجه این الت بشید سی دی انتخاب پمپ رو که براتون در تاپیک دیگری گذاشتم مطالعه کنید تا با منحنی مشخصه پمپ ها و نقاطی که برای پمپ ها توسط خود کارخونه در اختیار شما قرار گرفته آشنا بشید.[/JUSTIFY][RIGHT][JUSTIFY].[/JUSTIFY][RIGHT].[/RIGHT][/RIGHT][JUSTIFY]در این قسمت بیشتر از حالت Standard -Three-Point استفاده می شود و در صورتیکه پمپ موجود باشد از حالت Multiple Point استفاده می شود. [/JUSTIFY][CENTER]======================[/CENTER][CENTER][RIGHT].[/RIGHT][/CENTER][RIGHT]بقیه مقادیر بیشتر نقاط ارتفاعی بوده که معنی آنها در همون آموزش ذکر شده و چیز خاصی ندارند.[/RIGHT][CENTER]====================== [/CENTER][RIGHT]موفق باشد.[/RIGHT]
تشکر شما = دلگرمی ما
moh3n.abfa87@gmail.com
نمایه کاربر
hesadat
فعال
فعال
تماس:

پست توسط hesadat »

...

[JUSTIFY]یه چیز دیگه که یادم رفت بهتون بگم اینه که: هیچ وقت از help برنامه ها قافل نشوید.[/JUSTIFY]

[JUSTIFY]شما به راحتی می تونید هرجای برنامه که پارامتری رو نفهمیدید، با راست کلیک کردن روی اون و انتخاب help همه چیز رو در مورد پارامتر مورد نظرتون متوجه بشید .[/JUSTIFY]

[JUSTIFY]دوستان عزیز حتماً یاد بگیرید که چگونه از help برنامه ها استفاده کنید چون خیلی از جاها به دردتون می خوره..کافیه فقط یه بار امتحان کنید،می بینید که خیلی کارتون رو راه میندازه.[/JUSTIFY]

[JUSTIFY]موفق باشید.[/JUSTIFY]
تشکر شما = دلگرمی ما
moh3n.abfa87@gmail.com
mostafa5804
جدید
جدید

پست توسط mostafa5804 »

سلام و درود خدمت شما و تشکر بابت آموزش زیباتون

تا جایی که خواسته بودین رو انجام دادم و میتونین مشاهده کنید

اما 2 تا سوال داشتم

1) برای extreme flow method گزینه دلخواه را انتخاب نمایید(برای این مثال babbit ) .میخواستم این گزینه انتخابی یعنی چی و بر چه اساسی انتخاب شده ؟

2) شما در قسمت pressure pipe برای up stream invert و down stream invert اعدادی ذکر کردین ولی این اعداد در پروژه من قابل تغییر نیستن. اون نکته که گفتین قبلا تعریف کردین هم درست. من دقیقا طبق اطلاعات شما تا الان پیش رفتم پس نباید فرقی با شما داشته باشه ! چرا فرق دارن ؟
تصویر

در پایان هم یک اخطار زرد مربوط به چاله پمپاژ داشتم :)

تشکر جناب مهندس و استاد بزرگ تصویر
نمایه کاربر
hesadat
فعال
فعال
تماس:

پست توسط hesadat »

mostafa5804 نوشته شده:سلام و درود خدمت شما و تشکر بابت آموزش زیباتون

تا جایی که خواسته بودین رو انجام دادم و میتونین مشاهده کنید

اما 2 تا سوال داشتم

1) برای extreme flow method گزینه دلخواه را انتخاب نمایید(برای این مثال babbit ) .میخواستم این گزینه انتخابی یعنی چی و بر چه اساسی انتخاب شده ؟

2) شما در قسمت pressure pipe برای up stream invert و down stream invert اعدادی ذکر کردین ولی این اعداد در پروژه من قابل تغییر نیستن. اون نکته که گفتین قبلا تعریف کردین هم درست. من دقیقا طبق اطلاعات شما تا الان پیش رفتم پس نباید فرقی با شما داشته باشه ! چرا فرق دارن ؟
تصویر

در پایان هم یک اخطار زرد مربوط به چاله پمپاژ داشتم :)

تشکر جناب مهندس و استاد بزرگ تصویر

سلام دوست عزیز

[JUSTIFY]در مورد سوال اول باید بهتون بگم این ها روش های محاسبه حداکثر جریان هستند که هر کدام به طریقی محاسبه می شوند.. babbitt نیز فرمولی است که توسط فردی به همین نام منتشر شده است..برای اینکه طریقه محاسبه کردن هر کدام از این روش ها را بفهمید کافیست روی علامت ... کلیک کرده ور در پنجره باز شده Babbitt را انتخاب کرده و دکمه edit را فشار دهید تا جزئیات آن مشخص شود..برای سایر روش ها هم می توانید همچین کاری را بکنید تا تفاوت بین آنها را متوجه شوید.[/JUSTIFY]

[CENTER]تصویر[/CENTER]

[CENTER]تصویر[/CENTER]

[CENTER]تصویر[/CENTER]

[HR]
[JUSTIFY]در مورد سوال دوم باید بگم که elevation المان J-1 را درست وارد نکرده اید..ارتفاع این عنصر 13 متر می باشد..البته من قبلاً این مقدار را اشتباه نوشتم،با عرض شرمندگی شما تصحیحش کنید..[/JUSTIFY]

[HR]
[JUSTIFY]در مورد خطای زرد رنگ هم باید بگم درسته و باید همین طور باشه،چون ما هنوز همه ی پارامترها را تعریف نکردیم این تمرین فقط پایه مباحث بود..جلوتر و با تعریف مباحث جدید این اشکال رفع خواهد شد..البته همون طور که گفتم خطای زرد رنگ فقط نشان دهنده اشکال تحلیلی است ولی قرمز نشان دهنده ی مشکل اساسی در اجزای شبکه می باشد که اگه این تمرین رو درست انجام داده باشید،نباید با رنگ قرمز مواجه شوید..[/JUSTIFY]

[RIGHT]همچنین توجه داشته باشید که با کلیک کردن بر روی ELEMENT MESSAGES می توانید جزئیات خطا را مشاهده فرمایید تا درک بهتری از اشکال شبکتون داشته باشید..[/RIGHT]

[CENTER]تصویر[/CENTER]

[CENTER]تصویر[/CENTER]

[RIGHT]موفق باشید.[/RIGHT]
تشکر شما = دلگرمی ما
moh3n.abfa87@gmail.com
mostafa5804
جدید
جدید

پست توسط mostafa5804 »

تشکر.. با درست کردن اون کدارتفاعی ارور هم برطرف شدتصویر

حقیقتش من نمیدونم چرانمی تونم از پست های شما تشکر کنم !!!! والا زحمات شما واقعا جای تشکر داره
نمایه کاربر
hesadat
فعال
فعال
تماس:

پست توسط hesadat »

mostafa5804 نوشته شده:تشکر.. با درست کردن اون کدارتفاعی ارور هم برطرف شدتصویر

حقیقتش من نمیدونم چرانمی تونم از پست های شما تشکر کنم !!!! والا زحمات شما واقعا جای تشکر داره

خیلی ممنون دوست عزیز..شما لطف دارید

والا این مشکل قبلاً هم تو بعضی تاپیک ها وجود داشت ولی درست شد..حالا شما هرجا به مشکل توی سایت برخورد کردید حتماً مدیر سایت را در اطلاع بزارید تا در اسرع وقت به مشکلتون رسیدگی بشه..

مرسی و موفق باشید.
تشکر شما = دلگرمی ما
moh3n.abfa87@gmail.com
mostafa5804
جدید
جدید

پست توسط mostafa5804 »

تشکر و خسته نباشید

دانلود فابل

من کارای خواسته شده رو انجام دادم اما همونجور که میبینید قسمت حوضچه اخطار میده! میخواستم ببینم چرا؟
تصویر
ارسال پست

بازگشت به “شبکه فاضلاب SewerCAD”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 0 مهمان