کد خبر : 723207
زمان انتشار : 12:32:37 - 1399/10/11
طراحی آب شیرین کن صنعتی
طراحی آب شیرین کن صنعتی
طراحی آب شیرین کن صنعتی

اسمز پدیده ای است که در آن آب خالص از طریق یک غشای نیمه تراوا از یک محلول رقیق به یک محلول با غلظت بالاتر جریان می یابد. نیمه تراوا بدان معنی است که غشا به مولکول ها و یون های کوچک اجازه می دهد تا از میان آن عبور کند اما به عنوان یک مانع برای مولکول های بزرگ تر یا مواد حل شده عمل می کند. برای نشان دادن این قضیه، فرض کنید که یک غشای نیمه تراوا، بین دو بخش یک مخزن قرار دارد. فرض کنید که غشا برای آب، تراوا (نفوذپذیر) است. اما برای نمک نه. اگر ما یک محلول نمک را در یک قسمت و آب خالص را در قسمت دیگر بریزیم، سیستم سعی می کند تا به تعادل برسد با داشتن غلظت یکسان در دو طرف غشا. تنها راه ممکن برای انجام این کار این  است که آب را از قسمت آب خالص به قسمت آب شور منتقل کند.
همچنانکه آب از طریق غشا به محلول نمک منتقل می شود، سطح مایع در محفظه آب شور افزایش می یابد تا فشار کافی ایجاد شده توسط اختلاف سطوح بین دو بخش ایجاد شود تا اسمز را متوقف کند. این فشار، معادل نیرویی است که به نظر می رسد اسمز در تلاش برای متعادل کردن غلظت ها در هر دو طرف غشا به کار می برد که فشار اسمزی نامیده می شود.
اسمز معکوس (Reverse Osmosis)

اگر فشار بیشتری نسبت به فشار اسمزی به غلظت بالا اعمال شود، جهت جریان آب از میان غشا می تواند معکوس شود. این پدیده، اسمز معکوس (به اختصار RO) نامیده می شود. توجه داشته باشید که این جریان معکوس، از محلول نمک، آب خالص تولید می کند، زیرا غشا برای نمک نفوذپذیر نیست.

روش های مختلف شیرین سازی آب به دو دسته تکنولوژی حرارتی و تکنولوژی غشایی تقسیم بندی می شوند. اسمز معکوس، یکی از پرطرفدارترین روش های نمک زدایی و جزو روش های تکنولوژی غشایی است.

مزایای سیستم اسمز معکوس (RO) شرکت مهندسی شرکت مهندسی موژ آب صنعت:

     مصرف انرژی پایین
    قابلیت طراحی و بهره برداری به طور اتوماتیک و نیاز کمتر به اپراتور
    عدم نیاز به توقف کامل سیستم برای تعمیر و یا شستشوی دوره ای
    نیاز به فضای کم
    اقتصادی بودن نسبت به روش های دیگر
    قابلیت طراحی و بهره برداری در محدوده های متغیر از چند لیتر تا میلیون متر مکعب در روز

کاربرد آب شیرین کن صنعتی

    نمک زدایی از آب دریا و آب لب شور برای تولید آب آشامیدنی
    تولید آب فوق خالص برای صنایع میکروالکترونیک
    تولید آب با خلوص بالا جهت صنایع داروسازی
    تولید آب فرآیندی برای صنایع نوشابه سازی (آب میوه ، آب بطری، آب جو)
    فرایند محصولات لبنی
    تغلیظ مواد شیرین کننده غلات
    تصفیه پساب برای بازیافت مواد مصرفی در فرآیند ، مانند فلزات در صنایع فلزکاری و رنگ های استفاده شده در فرآیند پارچه بافی.
    بازیافت آب از فاضلاب شهری و صنعتی
    تهیه آب مورد مصرف درصنایع نفت، گاز، پتروشیمی

اجزاء مختلف یک سیستم آب شیرین کن صنعتی با روش اسمز معکوس :

دستگاه آب شیرین کن صنعتی با روش اسمز معکوس شامل اجزای زیر است.

مشخصات این اجزا با توجه به کاربرد و کیفیت آب ورودی به دستگاه و کیفیت آب خروجی بهنگام طراحی و ارائه پروپوزال متفاوت خواهد بود .
سیستم پیش تصفیه آب شیرین کن صنعتی

با انجام پیش تصفیه در یک سیستم آب شیرین کن صنعتی Ro، کیفیت آب به حد قابل قبولی برای ورود به ممبرانها رسانده می شود. با این عمل، استهلاک ممبران ها کاهش یافته و راندمان و طول عمر آن ها افزایش می یابد. عواملی مانند ذرات معلق موجود در آب، موجب گرفتگی ممبران ها می شوند. با انجام درست و مناسب پیش تصفیه، دفعات مورد نیاز برای شست و شوی ممبران ها کاهش یافته که این امر، موجب کاهش هزینه تأمین مواد شیمیایی مورد نیاز برای شست وشو نیز می شود.

به طور کلی می توان اهداف پیش تصفیه را به طور خلاصه به صورت زیر بیان کرد:

    ایجاد سازگاری بین کیفیت آب خوراک با غشاء سیستم RO
    حذف یا کاهش احتمال ترسیب نمک های فوق اشباع روی سطح غشاء
    افزایش فواصل بین دفعات شست و شوی شیمیایی با کاهش احتمال ایجاد فولینگ (رسوب)

شرکت مهندسی شرکت مهندسی موژ آب صنعت، بدین منظور از تجهیزاتی شامل مخزن ذخیره آب خام، ایستگاه پمپاژ، فیلتر شنی، فیلتر کربن اکتیو و فیلتر کارتریج به کارگیری می کند.

1-1- ایستگاه پمپاژ (پمپ آب خام)

این پمپ در ابتدای پیش تصفیه صنعتی نصب می گردد و فشار مورد نیاز آب خام را جهت عبور از پیش تصفیه تامین می کند.

2-1- فیلتر شنی تحت فشار

این فیلترها به طور معمول به عنوان اولین مرحله تصفیه در سیستم های تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند و جهت جداسازی ناخالصی های معلق موجود در آب کاربرد دارند. این فیلترها بصورت استوانه های تحت فشار طراحی شده و بدنه آنها عموماً از جنس FRP یا فلزی میباشد. داخل ستون ها بوسیله شن سیلیسی و آنتراسیت پر میگردد که معمولا یک لایه ذرات درشت روی نازل ها جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک لایه ذرات ریز بر روی آنها و ذرات درشت تر در بالا ریخته میشود. آب از قسمت فوقانی ستون وارد شده و پس از گذشتن از بستر فیلتر، از قسمت تحتانی خارج می گردد.

3-1- فیلترکربن اکتیو

در ادامه دستگاه آب شیرین کن صنعتی ، کربن اکتیو که در دو نوع پودری و گرانولی وجود دارد جهت حذف بو، رنگ، مزه، مواد آلی و هالو فرم ها، مواد فنلی و کلر موجود در آب مصرفی مورد استفاده قرار میگیرد. مخازن FRP فیلترهای تحت فشار کربنی همانند فیلترهای تحت فشار شنی می باشد، با این تفاوت که در این مخازن کربن اکتیو جایگزین سیلیس می شود. فیلترهای کربنی به عنوان پیش تصفیه های RO ، آب های معدنی، تصفیه نهایی آب شرب، صنایع غذایی، جذب رنگ پساب های رنگرزی و جذب مواد آلی تجزیه ناپذیر پساب ها مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلترها به دلیل وجود تخلخل موجود در ساختار کریستالی خود قادر به ایجاد پیوندهای بین مولکولی میان میکروارگانیزم ها و کربن فعال بوده که این امر باعث حذف این مواد از آب خروجی می شود.

4-1- فیلتر کارتریج

در این فرآیند جهت تکمیل فرآیند فیلتراسیون و حذف مواد فیزیکی معلق در آب تا حد میکرون از فیلترهای ویژه که دارای ساختمانی الیافی و از جنس پلی پروپیلن (PP) می باشد و درhousing های از جنس پلی اتیلن یا استیل ضد زنگ قرار گرفته است، استفاده می گردد. این فیلترها ذرات بزرگتر از 5 میکرون را جدا کرده و از صدمه دیدن غشاها جلوگیری می کنند.
سیستم تصفیه آب شیرین کن صنعتی

اسمز معکوس یک فرآیند فیزیکی جداسازی است که در این فرآیند، جریان آب خام به دو جریان آب محصول و جریان آب تغلیظ شده تقسیم می شود. به جریان غلیظ تر، آب شور و یا دورریز هم گفته می شود. در این فرآیند، آب خام (تصفیه نشده) توسط پمپ به داخل محفظه ای که حاوی غشای نیمه تراوا (ممبران) می باشد، هدایت می شود. از آنجائیکه فقط آب خالص می تواند از غشاء عبور کند لذا آب تقریبا خالص در یک طرف غشاء و آب تغلیظ شده از ناخالصیها در طرف دیگر آن وجود دارد.

1-2- پمپ فشار قوی (High Pressure Pump)

پمپ فشار قوی جهت تأمین فشار مورد نیاز پیش از ممبران های مورد استفاده در آب شیرین کن صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. آب خام ورودی به سیستم که از قسمت پیش تصفیه عبور کرده است و فشار آن کاهش یافته است، توسط این پمپ که از نوع طبقاتی می باشد، با فشار به داخل مخازن تحت فشار محتوی ممبران رانده می شود.

2-2- غشاء نیمه تراوا (ممبران)

غشاء اسمز معکوس همچون یک فیلتر عمل می کند و از چند لایه غشاء نیمه تراوا که به دور یک لوله مرکزی پیچیده شده اند تشکیل شده است. مولکول های حلال از آن عبور کرده ولی مولکول های ناخالصی قادر به عبور از غشاء نیستند. بنابراین غشاء برای مولکول های حلال، تراوا و برای مولکول های ناخالص، ناتراوا می باشد.

امروزه فیلترهای غشایی از فیلم نازک ترکیبی ساخته می شود. یکی از مزیت های فیلترهای امروزی دفع زیاد نمک و پایداری آن برای مدت زمان طولانی است. همچنین جریان عبوری بالا در فشار پایین تر از مزایای دیگر آن است. تعداد فیلترهای غشایی و نحوه ارایش آن ها (موازی و سری) با توجه به دبی، میزان املاح آب ورودی، میزان تولید، املاح آب خروجی و درصد بازیافت تعیین می شود.

اصولا برای بالا بردن ریکاوری و کاهش پساب، از دو یا چند مرحله فیلتر غشایی به صورت سری استفاده می شود، به این شکل که پساب خروجی مرحله اول به عنوان آب خوراک مرحله دوم استفاده می شود.
آب خروجی از فیلترهای غشایی آب شیرین کن صنعتی اغلب دارای درجه خلوص بالایی هستند (مخصوصا آب های لب شور) و در جاهایی که به عنوان آب آشامیدنی استفاده می شود، باید درصدی از آب پیش تصفیه شده را به آب تولیدی اضافه کرد و یا اینکه با اضافه کردن املاح مناسب در سیستم پس تصفیه، آب خروجی را به آب آشامیدنی تبدیل کرد. میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب، و میزان املاح باقی مانده مانند فلوراید و کلسیم و غیره در این مرحله کنترل می شود.

غشاء را معمولا از استات سلولز، پلی آمید، پلی فنل اکسید و غیره تهیه میکنند. غشاء مناسب برای اسمز معکوس باید ویژگی های خاصی داشته باشد. مثلا در برابر حمله مواد شیمیایی یا بیولوژیکی مقاوم بوده و قدرت تحمل فشار اعمال شده را داشته باشد و از همه مهمتر در برابر تغییرات pH مقاوم باشد

3-2- محفظه های تحت فشار (پرشر وسل-Pressure vessel)

پرشر وسل آب شیرین کن صنعتی، محفظه ای برای قرار گرفتن ممبران می باشد. در واقع به عنوان محافظ و نگهدارنده ممبران ها می باشند. که از جنس FRP یا استیل در قطرها و ارتفاع های مختلف بوده و قابلیت تحمل فشار بالا را دارا می باشند.

4-2- کنترل کننده RO

این دستگاه به منظور کنترل خودکار و مانیتور سیستم به صورت آنلاین در تابلو برق به کار میرود.

5-2- سیستم CIP

شست وشوی ممبران ها در آب شیرین کن های اسمز معکوس، به اختصار CIP (Clean In Place) نامیده می شود. گرفتگی غشاء (ممبران) در سیستم های اسمز معکوس، یک پدیده طبیعی است. با شستشوی دوره ای مناسب، بیشتر این گرفتگی ها از سطح غشاء برطرف می شود. تجربه نشان داده است که اگر شستشوی سیستم در زمان لازم و به موقع انجام شود حتی از سیستم های اسمز معکوس که سرعت گرفتگی آنها زیاد است میتوان انتظار عمر زیاد داشت. به منظور شستشوی ممبران های آب شیرین کن صنعتی از پکیج CIP استفاده شده و با استفاده از همان آب خروجی از سیستم که در یک تانک ذخیره می گردد ممبران ها در دوره های مختلف کاری مورد شستشو قرار می گیرند.

6-2- شاسی استقرار

این شاسی از جنس استیل و یا فولادی با پوشش اپوکسی برای نگهداری پکیج ساخته می شود. شرکت مهندسی موژ آب صنعت اغلب دستگاه های آب شیرین کن صنعتی خود را روی بدنه استیل مستقر می نماید.

7-2- تابلوی توزیع قدرت و مدار فرمان

در بخش دیگری از دستگاه آب شیرین کن صنعتی تابلو برق با کلیه ورودی و خروجیهای مورد نیاز و کلیه تجهیزات راه اندازی از قبیل کنتاکتور، بی متال و رله تایمر جهت کنترل عملکرد سیستم مورد استفاده قرار میگیرد.
پساب خروجی آب شیرین کن صنعتی

آب تغلیظ شده خروجی از این سیستم دارای املاح زیادی بوده و لذا تخلیه آن به محیط، آسیب زیادی به محیط زیست می زند و بدتر اینکه در زمان شستشوی شیمیایی، به خاطر استفاده از دترجنت ها، این آسیب شدت می یابد.


آدرس صفحه : http://mozh.ir/news/723207/طراحی-آب-شیرین-کن-صنعتی